Szukaj
  • Magda Lena Knefel

90 sekund zatrzymania

Zaktualizowano: 6 paź 2018

Zawsze wtedy gdy potrzebna Ci jest jasność umysłu, czujesz, że ogarniają Cię silne emocje lub stres, możesz skorzystać z tej prostej medytacji - potrzebujesz tylko 90 sekund.
Krok pierwszy - rozpoznanie - 30 sekund

Wyprostuj się i na chwilę zamknij oczy. Skup się na tym, co dzieje się w tej chwili. Zadaj sobie pytanie: "czego teraz doświadczam?"

- jakie odczucia fizyczne rejestrujesz? skup uwagę na swoim ciele, przeskanuj je swoją uwagą od stóp do głów. Jeśli gdzieś zauważasz napięcie lub nieprzyjemne odczucia, zobacz czy możesz się odrobinę rozluźnić. W jaki sposób oddychasz? Czy Twój oddech jest szybki i urywany? Sprawdź czy możesz oddychać głębiej.

- jakie odczucia i emocje zauważasz? Co w tej chwili czujesz?

- jakie myśli Ci teraz towarzyszą?


Krok drugi - skupienie uwagi na oddechu - 30 sekund

Pozwól sobie na chwilę skupić się na odczuciach związanych z oddychaniem, kiedy powietrze wpływa i wypływa z Twojego ciała. Pozwól, aby oddech swobodnie przepływał. Zauważaj pojawiające się wdechy i wydechy i podążaj za nimi swoją uwagą. Za każdym razem, gdy zauważysz, że Twój umysł zaczyna błądzić, wracaj swoją uwagą do oddechu.


Krok trzeci - poszerzenie świadomości - 30 sekund

Poczuj teraz co czujesz w ciele. Następnie otwórz się na inne doznania zmysłowe, zacznij dostrzegać dźwięki, zapachy, ludzi, którzy Cię otaczają. Powoli otwórz oczy.


Jak działa to ćwiczenie? Medytacja to trening umysłu i narzędzie, którym możesz się posłużyć w chwili dużego napięcia. Skupianie uwagi na oddechu stabilizuje umysł. Dodatkowo koncentrowanie się na oddechu działa kojąco – łagodzi lęk, niepokój, stres. Taka chwila zatrzymania może uchronić przed rutynową, nader emocjonalną lub nieadekwatną reakcją.

Kto umie się zatrzymać, ten potrafi nieszczęściu zapobiec - Lao Tzu, chiński filozof

:-)


Inspiracja pochodzi z książki "Mindfulness dla zdrowia", Vidyamala Burch i Danny Penman

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie