Szukaj
  • Magda Lena Knefel

Medytacja przy kawie

Aktualizacja: 11 paź 2018

Zapraszam Cię do medytacji przy kawie. To świetna okazja, żeby na chwilę się zatrzymać i odpocząć oraz doskonałe wprowadzenie do tego czym jest uważność.1. Jeśli przyrządzasz napój samodzielnie, przyjrzyj się ziarenkom kawy lub liściom herbaty. Poświęć na to parę chwil, przyjrzyj się tak, jakbyś widział/a je po raz pierwszy. Jaki zapach czujesz? jakie są w dotyku? zobacz pod światło lub z bliska, idź za tym co Cię zaciekawi.


2. Jeśli kupujesz napój zauważ zapachy i dźwięki kawiarni. Co słyszysz? Rozmowy w tle? Pracę ekspresu? Otwórz się na wszystkie zapachy, które do Ciebie docierają.


3. Jeśli dodajesz mleko lub cukier, zauważ czy teraz coś się zmieniło w zapachu, aromacie kawy.


4. Weź pierwszy łyk. Otwórz się na wszystkie doznania zmysłowe. Smakuj, pozwól aby Twoje kubki smakowe nasyciły się. Jakie smaki rozpoznajesz? Co czujesz? Nie przyśpieszaj, powoli delektuj się. Jesteś tylko Ty i ten łyk kawy, który bierzesz.


5. Postępuj podobnie z kolejnymi łykami aż wypijesz cały napój. Nie spiesz się. Jak czujesz się teraz? Czy to doświadczenie różniło się od Twojego wcześniejszego picia kawy lub herbaty?


Na co dzień często pijemy szybko, a myślami jesteśmy gdzie indziej. Zdarza się, że nie zauważamy, a już wypiliśmy ulubiony napój. Jak to jest kiedy zaczynasz patrzeć świeżym okiem na to co robisz? Po tej medytacji można być zdziwionym bogactwem smaku i aromatu, które tylko czekają aż otworzymy się na to, żeby je zauważać. Możesz poeksperymentować z innymi codziennymi czynnościami - jedzeniem, braniem prysznica, a nawet zmywaniem naczyń.


Medytacją może być wszystko co robisz - o ile robisz to świadomie - Thich Nhat Hanh, mnich buddyjski, nauczyciel medytacji.

Inspiracja do medytacji przy kawie pochodzi z książki "Mindfulness. Droga do kreatywności", Danny Pennman.

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie